RNCA0402BTC45R3 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for RNCA0402BTC45R3 is not available
RNCA0402BTC45R3
DigiKey Part Number
738-RNCA0402BTC45R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0402BTC45R3
Description
RES, AUTO, 0402, 45.3 OHM, 0.1%,
Detailed Description
45.3 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCA0402BTC45R3 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)