RNCA0402ATT806R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for RNCA0402ATT806R is not available
RNCA0402ATT806R
DigiKey Part Number
738-RNCA0402ATT806RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0402ATT806R
Description
RES, AUTO, 0402, 806 OHM, 0.05%,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
806 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RNCA0402ATT806R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)