RMCF1206FG316R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 22.984
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 18.959
Datasheet
Vishay Dale
Similar
YAGEO
Similar
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
316 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1206FG316R
DigiKey Part Number
RMCF1206FG316R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206FG316R
Description
RES 316 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206FG316R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)