RMCF0805JT910R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 3.194
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Bourns Inc.
Similar
910 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMC SERIES
RMCF0805JT910R
DigiKey Part Number
RMCF0805JT910RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0805JT910RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0805JT910RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805JT910R
Description
RES 910 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0805JT910R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)