CSNL2010FT20L0
DigiKey Part Number
738-CSNL2010FT20L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSNL2010FT20L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSNL2010FT20L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSNL2010FT20L0
Description
RES 0.02 OHM 1% 1.5W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSNL2010FT20L0 Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)