SDP3-15-100T
DigiKey Part Number
2106-SDP3-15-100T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDP3-15-100T
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 51W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 3.4A
Category
Voltage - Output 1
15V
Current - Output (Max)
3.4A
Series
Power (Watts)
51W
Efficiency
86%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.58" L x 1.77" W x 2.95" H (90.9mm x 45.0mm x 74.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
90V
DC Voltage - Input (Max)
375V