MB65S24K
DigiKey Part Number
271-2854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB65S24K
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
2.7 A