MB65S15C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
MB65SxxC, MB65SxxK
MB65S15C
DigiKey Part Number
271-2857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB65S15C
Description
AC/DC CONVERTER 15V 65W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
4.3 A