SIT8918BA-13-33S-8.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BA-13-33S-8.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BA-13-33S-8.000000
Description
OSC XO 8.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)
4.7mA
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)