SIT8918BA-12-18S-23.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BA-12-18S-23.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BA-12-18S-23.000000
Description
MEMS OSC XO 23.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
23 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)