SIT1534AI-H4-DCC-00.016 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
16 Hz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.5V ~ 3.63V 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
MEMS Oscillator ruggedness vs quartz part 1
SIT1534AI-H4-DCC-00.016
DigiKey Part Number
SIT1534AI-H4-DCC-00.016-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1534AI-H4-DCC-00.016
Description
MEMS OSC XO 16.0000HZ LVCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1534AI-H4-DCC-00.016 Models
Category
Frequency Stability
±100ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.2)
Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.5V ~ 3.63V