EFM32ZG110F32-B-QFN24
DigiKey Part Number
336-6182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32ZG110F32-B-QFN24
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ Zero Gecko Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 2x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz