EFM32G210F128G-E-QFN32
DigiKey Part Number
336-4562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32G210F128G-E-QFN32
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (6x6)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz