WRSC-7R2K-32
DigiKey Part Number
595-WRSC-7R2K-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSC-7R2K-32
Description
WIRELESS CHARGE COIL 7.2UH 0.80A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 4 Layer 7.2µH Wireless Charging Coil Transmitter 440mOhm Max
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WRSC-7R2K-32 Models
Tolerance
±10%
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR)
440mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 125kHz
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
500mA
Part Status
Active
Current - Saturation (Isat)
1A
Function
Transmitter
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 4 Layer
Size / Dimension
0.24" Dia x 0.08" H (6.0mm x 2.0mm)
Inductance
7.2µH