SCRH127-180
DigiKey Part Number
595-1448-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH127-180
Description
FIXED IND 18UH 4.36A 39.2 MOHM
Detailed Description
18 µH Shielded Inductor 4.36 A 39.2mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
39.2mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.9A