SC3316FH-1R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Unshielded Wirewound Inductor 10.5 A 6mOhm Max Nonstandard
SC3316FH-1R0
DigiKey Part Number
SC3316FH-1R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC3316FH-1R0
Description
FIXED IND 1UH 10.5A 6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)