SC3316F-1R5
DigiKey Part Number
SC3316F-1R5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC3316F-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 9.2A 10 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Wirewound Inductor 9.2 A 10mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)