FCBA1-1008F-R22J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1008F-R22JTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-1008F-R22JCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-1008F-R22JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1008F-R22J
Description
FIXED IND 220NH 500MA 840 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 nH Unshielded Wirewound Inductor 500 mA 840mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCBA1-1008F-R22J Models
Category
DC Resistance (DCR)
840mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
620MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)