F1F2-0804-330M
DigiKey Part Number
595-F1F2-0804-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1F2-0804-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1F2-0804-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F2-0804-330M
Description
FIXED IND 33UH 3.1A 159 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Molded Inductor 3.1 A 159mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1F2-0804-330M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
159mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.339" L x 0.315" W (8.60mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)