F1C1-160808-R56M
DigiKey Part Number
595-F1C1-160808-R56MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-160808-R56MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-160808-R56MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-160808-R56M
Description
FIXED IND 560NH 1.9A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Shielded Molded Inductor 1.9 A 110mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-160808-R56M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)