F1C1-160808-R47M
DigiKey Part Number
595-F1C1-160808-R47MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-160808-R47MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-160808-R47MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-160808-R47M
Description
FIXED IND 470NH 2.3A 100 MOHM
Detailed Description
470 nH Shielded Molded Inductor 2.3 A 100mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
F1C1-160808-R47M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.7A
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)