F1C1-160808-R22M
DigiKey Part Number
595-F1C1-160808-R22MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-160808-R22M
Description
FIXED IND 220NH 3A 40 MOHM SMD
Detailed Description
220 nH Shielded Molded Inductor 3 A 40mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
F1C1-160808-R22M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5A
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)