F1C1-141208-R24M
DigiKey Part Number
595-F1C1-141208-R24MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-141208-R24M
Description
FIXED IND 240NH 3.7A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 nH Shielded Molded Inductor 3.7 A 27mOhm Max 0505 (1412 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-141208-R24M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)