ECO-200-48
DigiKey Part Number
595-1794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-200-48
Description
PWR XFMR LAMINATED 200VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 200VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 8.2A, Series 4.1A Chassis Mount
EDA/CAD Models
ECO-200-48 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Box
Power - Max
200VA
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Laminated Core
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
90.00mm L x 106.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Height - Seated (Max)
116.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 8.2A, Series 4.1A