DPC-24-180
DigiKey Part Number
595-1144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC-24-180
Description
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Detailed Description
Laminated Core 4.4VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 360mA, Series 180mA Through Hole
EDA/CAD Models
DPC-24-180 Models
Power - Max
4.4VA
Packaging
Box
Size / Dimension
41.30mm L x 31.80mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.92mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 360mA, Series 180mA