DPC-120-85
DigiKey Part Number
DPC-120-85-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC-120-85
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 60V, Series 120V Secondary Parallel 170mA, Series 85mA Through Hole
EDA/CAD Models
DPC-120-85 Models
Power - Max
10VA
Packaging
Bulk
Size / Dimension
47.60mm L x 36.50mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
41.27mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max)
Parallel 170mA, Series 85mA