DP-241-4-36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Triad Magnetics
In Stock: 0
Datasheet
Laminated Core 6VA Power Transformer 115V, 230V Primary 36V Secondary 170mA Chassis Mount
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
DP-241-4-36
DigiKey Part Number
595-1098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP-241-4-36
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DP-241-4-36 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
Yes
Series
Power - Max
6VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
60.30mm L x 33.30mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.20mm
Voltage - Secondary (Full Load)
36V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Current - Output (Max)
170mA