LZS:PT3A5L24
DigiKey Part Number
3473-LZS:PT3A5L24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LZS:PT3A5L24
Description
PLUG-IN COUPL., COMPLETE UNIT 24
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil DIN Rail
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Must Operate Voltage
21.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
18 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
4 A
Approval Agency
CE, EAC, UKCA, VDE
Switching Voltage
250VAC, 24VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1000VA, 96W