LCE01C400240A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NC (4 Form B) 30 A 230 ~ 240VAC Coil Chassis Mount
LCE01C400240A
DigiKey Part Number
3473-LCE01C400240A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE01C400240A
Description
CONTACTOR,LTG,EH,N1,30A,4NC,0NO,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Siemens
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
230 ~ 240VAC