LCE00C506120A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Contactor 11PST-6NO/5NC (6 Form A, 5 Form B) 30 A 115 ~ 120VAC Coil Chassis Mount
LCE00C506120A
DigiKey Part Number
3473-LCE00C506120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE00C506120A
Description
CONTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,5NC,6N
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
115 ~ 120VAC