LCE00C004120A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 2
Datasheet
In Stock: 0
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 30 A 115 ~ 120VAC Coil Chassis Mount
LCE00C004120A
DigiKey Part Number
3473-LCE00C004120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE00C004120A
Description
MODTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,0NC,4N
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
115 ~ 120VAC