3SU11501HB201PA0
DigiKey Part Number
3473-3SU11501HB201PA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SU11501HB201PA0
Description
EMERG. STOP MUSHROOM PUSHB., 40M
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch DPST-NC Panel Mount, Front
Category
Switch Function
On-Off
Manufacturer
Siemens
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Series
Voltage Rating - AC
500 V
Packaging
Box
Voltage Rating - DC
500 V
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Reset Operation
Twist
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
DPST-NC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C