3SU11020AB501BA0
DigiKey Part Number
3473-3SU11020AB501BA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SU11020AB501BA0
Description
ILLUMINATED PUSHBUTTON, MOM, BLU
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3SU11020AB501BA0 Models
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
500 V
Electrical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
500 V