3RT23261BG40
DigiKey Part Number
3473-3RT23261BG40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT23261BG40
Description
CONTACTOR RES S0 35A 125VDC 5NO/
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 125VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
100 VDC
Operate Time
170 ms
Coil Voltage
125VDC
Release Time
18 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Coil Power
5.9W
Contact Rating (Current)
40 A