3RT20154AN62 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 7 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20154AN62
DigiKey Part Number
3473-3RT20154AN62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20154AN62
Description
CONTACTOR S00 7A 200VAC 1NC R LU
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
187 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
35 ms
Coil Voltage
220VAC
Release Time
13 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
31.7VA
Contact Rating (Current)
7 A