3RA21201JD240AP6
DigiKey Part Number
3473-3RA21201JD240AP6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA21201JD240AP6
Description
STARTER DOL FB S0 7-10A 240VAC S
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 240VAC Supply 8.5A 690V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
8.5A
Packaging
Box
Wattage - Load
5590 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
240VAC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C