18CUC92NA
DigiKey Part Number
3473-18CUC92NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
18CUC92NA
Description
STARTER,COMBO SZ0,3-12AMPS,N12/3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 110 ~ 240VAC Supply 18A 600V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
600V
Packaging
Box
Current - Output
18A
Part Status
Active
Wattage - Load
3730 W
Type
Module
Voltage - Supply
110 ~ 240VAC
Motor Type
AC Motor
Mounting Type
Chassis Mount
Control / Drive Type
Motor Starter
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C