SX5A20.000F2010F30
DigiKey Part Number
5852-SX5A20.000F2010F30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX5A20.000F2010F30
Description
CRYSTAL 20.0000MHz 20pF SMD
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz ±10ppm Crystal 20pF 40 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
20 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)