TL12-SWS4AT-W1NN
DigiKey Part Number
5212-TL12-SWS4AT-W1NN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL12-SWS4AT-W1NN
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Outline
12.00mm x 12.00mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Operating Force
250gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Type
Square Button
Switch Travel
0.40mm