PTE7100-31DC-0A200BN
DigiKey Part Number
1862-PTE7100-31DC-0A200BN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTE7100-31DC-0A200BN
Description
SENSOR 2900.75PSIG 1/4"NPT .02A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 2900.75PSI (20000kPa) Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder, Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTE7100-31DC-0A200BN Models
Category
Accuracy
±1.5%
Manufacturer
Sensata Technologies
Voltage - Supply
8V ~ 32V
Series
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Packaging
Box
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Pressure Type
Gauge
Maximum Pressure
5801.51PSI (40000kPa)
Operating Pressure
2900.75PSI (20000kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Output Type
Analog Current
Package / Case
Cylinder, Threaded
Output
4 mA ~ 20 mA