SSF67A25B125PM12
DigiKey Part Number
725-1314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSF67A25B125PM12
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (2) (Single Float) SPST-NO, SPST-NC Output Panel Mount, M16x2 Thread
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSF67A25B125PM12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
600 mA
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Minimum Liquid Specific Gravity
0.8
Series
Switch Actuation Level
0.984", 4.921" (25mm, 125mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, M16x2 Thread
Part Status
Obsolete
Material - Housing & Prism
316 Stainless Steel
Type
Liquid
Operating Temperature
135°C
Output Type
Switch (2) (Single Float)
Voltage Rating
120VDC, 250VAC