IPSU-G1003-3
DigiKey Part Number
IPSU-G1003-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPSU-G1003-3
Description
PRSSR TRNS 0-100BR 0-100MV DIN
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 1450.38PSI (10000kPa) Vented Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 0 mV ~ 100 mV (10V) Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPSU-G1003-3 Models
Category
Output
0 mV ~ 100 mV (10V)
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 12V
Packaging
Box
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Part Status
Obsolete
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
Connector
Operating Pressure
1450.38PSI (10000kPa)
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C