DAT72405-HR
DigiKey Part Number
725-DAT72405-HR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAT72405-HR
Description
RELAY REED 5KV 24V SPST-NO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAT72405-HR Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
20 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
3 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
2 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Tungsten (W)
Contact Rating (Current)
2 A
Coil Resistance
780 Ohms
Switching Voltage
3500VAC, 3500VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
30.8 mA