24HV1A100
DigiKey Part Number
725-1813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24HV1A100
Description
HV REED RELAY SPST NO 10KV 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
24HV1A100 Models
Category
Switching Voltage
5000VDC - Max
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Coil Current
60 mA
Series
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Turret
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
2 VDC
Coil Voltage
24VDC
Coil Resistance
400 Ohms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
3 A