LR1200480D40
LR1200480D40
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
LR1200480D40
DigiKey Part Number
CC2015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR1200480D40
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 48-530V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LR1200480D40 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 530 V
Series
Load Current
40 A
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C