GNR20DHZ
DigiKey Part Number
646-1018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GNR20DHZ
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 48-600V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Series
Load Current
20 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C