F1892HD600 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
SCR Module 600 V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module
F1892HD600
DigiKey Part Number
F1892HD600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1892HD600
Description
SCR MODULE 600V MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F1892HD600 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Off State
600 V
Manufacturer
Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1950A @ 60Hz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)