F1892DH600
DigiKey Part Number
CC2005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1892DH600
Description
SCR MODULE 600V MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 600 V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1892DH600 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Off State
600 V
Manufacturer
Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Series
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1950A @ 60Hz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)