DRH3P60A20
DigiKey Part Number
CC2716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRH3P60A20
Description
SSR CONTACTOR 3PH DIN MNT 600VAC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor DPST-NO (2 Form A) 20 A 48 ~ 600V Chassis Mount, DIN Rail Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRH3P60A20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
20 A
Series
Voltage - Input
90 ~ 280VAC/DC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
48 ~ 600V