DR2260D30V
DigiKey Part Number
CC2268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2260D30V
Description
RELAY SSR 600V 30A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 30 A 48 ~ 600V DIN Rail Screw Terminal
EDA/CAD Models
DR2260D30V Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
30 A
Series
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Voltage - Load
48 ~ 600V